Colegiul Özlüce Doğa a început campionatul Turciei cu o victorie

Anul universitar 2023-2024 Sport școlar Baschet Tineri masculini Meciurile din Campionatul Turciei au început la Istanbul. Campioana Bursei Private Özlüce Doğa College, format din jucători de tineret ai Clubului Sportiv TOFAŞ, s-a confruntat cu Private Gaziantep Doğa Anatolian High School din Grupa A în primul său meci din finala Campionatului Turc al Liceelor, care va avea loc în perioada 11-15 martie 2024. Echipa Bursa, care a închis prima repriză cu 23-21 împotriva adversarei, a mers la vestiar cu scorul de 35-56; Au câștigat meciul cu 41-73, conducând cu 54-85 în ultimul sfert. În meci, Halim Yıldırım a marcat 14 puncte și 8 recuperări; Ömer Alp Engin 10 puncte-3 pase decisive; Yücel Çağın Başaran a jucat cu 10 puncte şi 3 pase decisive; Colegiul Özlüce Doğa va înfrunta Anakent College în al doilea meci din grupă marți, 12 martie, de la ora 12.00.

Campioana Campionatului Liceal de Turcă, desfășurat la Sala Sporturilor Ahmet Cömert și Complexul Sportiv Bașakșehir din Istanbul, va fi stabilit vineri, 15 martie. Meciul final al turneului va fi transmis în direct pe TRT Spor Yıldız.