Primul sat de scufundări din Turcia numără zilele pentru deschidere

Primul sat de scufundări din Turcia numără zilele pentru deschidere
Primul sat de scufundări din Turcia numără zilele pentru deschidere

📩 21/11/2023 12:32

Diving Village, construit de municipalitatea metropolitană Balıkesir din Gömeç, numără zilele pentru deschidere. Primarul municipalității metropolitane, Yücel Yılmaz, care a examinat lucrările din primul sat de scufundări din Turcia la fața locului, a declarat că au comandat o altă investiție foarte valoroasă atât pentru economiile Balıkesir, cât și din Gömeç.

Municipiul Metropolitan Balıkesir; Implementează proiecte și investiții care vor face din Balıkesir, unde multe steaguri albastre flutură pe plajele sale și găzduiește mii de turiști în fiecare an, un centru de atracție pentru turismul de scufundări. În Balıkesir, care este unul dintre primele locuri care vin în minte când vine vorba de turismul maritim și solar și găzduiește, de asemenea, locuri de scufundări unice de frumoase ale lumii; A început numărătoarea inversă pentru deschiderea „Gömeç Diving Village” construit de Municipiul Metropolitan. Primarul municipiului metropolitan Balıkesir, Yücel Yılmaz, a examinat lucrările din satul de scufundări, care include „Galeria de sculptură subacvatică”, unde sunt expuse valorile și eroii mitologici ai lui Balıkesir, care a fost deschisă în octombrie anul trecut. Primarul Yılmaz a fost însoțit de primarul Gömeç, Mehmet İrem Himam.

LUCRĂRILE SE APROBĂ LA sfârșit

Municipiul Metropolitan; Golfurile Güvercin și Martı, unde flutură steagul albastru, și Karaağaç și Pelitköy din districtul Gömeç. İçmeler și albastru bayraklı Pelitköy este pe cale să finalizeze construcția satului de scufundări în zona care acoperă Coasta Bağlarburnu. Scufundări sportive, scufundări corporative, scufundări științifice, scufundări cu dizabilități, scufundări tehnice și formare de căutare și salvare vor fi asigurate la Academia Subacvatică care urmează să fie înființată în cadrul proiectului Diving Village. În plus, vor fi organizate numeroase ateliere și activități, în special ateliere de fotografie, curse salvamari, curse de triatlon și curse de navigație.

O TURCIA ÎN PRIMUL

Facilitatea, care este primul centru de scufundări din Turcia în ceea ce privește infrastructura și suprafața sa, a fost planificată luând în considerare utilizarea cetățenilor cu dizabilități. Diving Village va oferi oportunitatea de a obține certificare internațională la toate nivelurile de pregătire a scafandrilor. Pe lângă unitatea de învățământ, care a fost construită în armonie cu mediul înconjurător, folosind piatră naturală și lemn, zona proiectului va include o plajă publică de 400 de metri, o zonă de campare cu corturi de 9 mii metri pătrați, o zonă de recreere de 2 mii 500 de metri pătrați. și o zonă socială de 2 mii 500 de metri pătrați și un restaurant. Lucrarea se desfășoară în cooperare cu municipalitatea Gömeç.

SEZONA DE VACANȚĂ VA FI PRELUNGIT

Primarul municipalității metropolitane Balıkesir, Yücel Yılmaz, care a făcut inspecții la unitatea de învățământ finalizată din Karağaç, a subliniat că scopul lor este de a extinde turismul la 12 luni și a spus: „Suntem îndrăgostiți de orașul nostru. Dorim să prezentăm orașul nostru în lume cu toate valorile sale și să-i consolidăm economia. Fiecare district din Balıkesir are potențialul de a ieși în evidență prin valorile sale unice și de a deveni un brand. Dorim să dăm o funcție separată fiecărui cartier al orașului nostru. „Ne propunem să extindem sezonul sărbătorilor în Gömeç”, a spus el.

VA ADĂUGA VALOARE ECONOMIEI ORAȘULUI

Declarând că Diving Village este o investiție foarte valoroasă pentru economia Gömeç, primarul Yücel Yılmaz a spus: „Deschidem Diving Village, care credem că va adăuga o valoare deosebită districtului, serviciului Turciei. Revendic; Cea mai frumoasa din Turcia. Va fi unul dintre cele mai importante centre de scufundări din lume în ceea ce privește funcțiile sale. Diving Village va adăuga o valoare deosebită atât pentru Gömeç, cât și pentru Balıkesir. Este un loc în care se va oferi pregătire a pompierilor din toată Turcia, precum și pregătire pentru cei care doresc să facă activități legate de scufundări. „Am construit un loc complet echipat, care respectă standardele internaționale”, a spus el.

INTEGRĂM RAIONELE

Afirmând că Balıkesir este unul dintre cele mai frumoase orașe din Turcia, primarul Yücel Yılmaz a declarat că au luat măsuri pentru integrarea tuturor raioanelor din punct de vedere turistic. Yılmaz a spus: „Oaspetele care va veni aici să se scufunde va merge la Havran, va vizita muzeul unde Gazi Mustafa Kemal Atatürk s-a întâlnit cu caporalul Seyit și va vizita fabricile istorice de petrol de acolo. El va merge la Ayvalık, va mânca pește, va face cumpărături în centru, va gusta tocana în Bigadiç, va lua mielul de la İvrindi și va merge pe puntea de observare din sticlă. Țesem infrastructura acestuia ca o navetă. „Plănuim totul împreună”, a spus el.