Kayseri aruncă lumină asupra istoriei geologice a lumii

Kayseri aruncă lumină asupra istoriei geologice a lumii
Kayseri aruncă lumină asupra istoriei geologice a lumii

📩 20/11/2023 13:56

Fosilele vechi de 7,5 milioane de ani, care au fost găsite în timpul săpăturilor științifice din jurul barajului Yamula și au atras atenția lumii, au fost restaurate cu sprijinul Municipalității Metropolitane și deschise vizitatorilor în cadrul expoziției desfășurate în zona foaierului din ​Municipiul Metropolitan.

Primarul Municipiului Metropolitan Kayseri Dr. Memduh Büyükkılıç a declarat că au aruncat lumină asupra istoriei geologice a lumii din Kayseri și a explicat că fosila intactă veche de 7.5 milioane de ani, pe care oamenii de știință au identificat-o drept „Choerolophodon” și descrisă drept „Strămoșul elefanților”, a atras atenția ca primul și singurul exemplu din lume.

Președintele Dr., care protejează patrimoniul istoric și cultural precum și frumusețile naturale ale orașului antic, face investiții semnificative în acest domeniu și susține ferm studiile științifice efectuate. Municipalitatea Metropolitană Kayseri, sub conducerea Memduh Büyükkılıç, a organizat lansarea documentară și expoziția de artă „Fauna pierdută” în cadrul eforturilor de renaștere a faunei fosile de 7,5 milioane de ani, care aruncă lumină asupra istoriei geologice a lumii. .

Au fost deschise cetățenilor fosile și replici ale speciilor din familiile de cai cu trei degete, proboscide, cu coarne goale și girafe, dezgropate în timpul săpăturilor susținute de Municipiul Metropolitan.

Expoziția din zona foaierului Municipiului Metropolitan a început să-și întâmpine vizitatorii cu Ceremonia de deschidere a documentarului „Fauna pierdută” și a expoziției de pictură desfășurată în Sala de Adunări.

Ceremonia a început cu un moment de reculegere și intonarea Imnului Național, la care a participat primarul mitropolit Dr. Pe lângă Memduh Büyükkılıç, adjunctul Partidului AK Kayseri, domnul Bayar Özsoy, Ministerul Culturii și Turismului, Direcția Generală Patrimoniu Cultural și Muzee, Director General Adjunct Bülent Gönültaș, Directorul Provincial pentru Cultură și Turism, Şükrü Dursun, Președintele Asociației de Cercetare în Paleontologie din Capadocia și Președinte Yamulific. Membru al Comitetului Universitatea Hacı Bayram Veli Şeful Departamentului de Antropologie Prof. Dr. Okşan Başoğlu, consilier ştiinţific al Comitetului de excavare Prof. Dr. Pınar Gözlük Kırmızıoğlu, șeful Săpăturilor din movilele Kültepe Kaniș-Karum Prof. Dr. Au participat Fikri Kulakoğlu, directorul Muzeului de Arheologie Kayseri Gökhan Yıldız, producător de documentare și prezentator biolog Rıfat Çığ, secretarul general al municipalității metropolitane Hüseyin Beyhan, secretari generali adjuncți, șefi de departament, comitet de săpături și membri ai presei.

Vorbind la lansarea documentarului „Lost Fauna”, primarul Büyükkılıç a mulțumit celor care au contribuit la studiu și a spus: „Veți aprecia, de asemenea, că municipalitatea metropolitană Kayseri este importantă în ceea ce privește participarea la contextul cultural, contextul turistic, studiile sociale și activitățile sportive. . „Aș dori să vă reamintesc că în prezent continuăm sprijinul nostru pentru săpături în 6 regiuni diferite”, a spus el.

În discursul său, Büyükkılıç a abordat, de asemenea, studiile științifice efectuate în diferite părți ale orașului antic și a spus:

„Deși mai reamintim că în regiunea noastră există săpături importante cu privire la lucrările efectuate la Palatul Keykubadiye, Pavilionul Kızık, cimitirul Înalt Preasfințitului Seyyid Burhaneddin și, bineînțeles, lucrările efectuate la Örenşehir și Kültepe Kaniş-Karum privind mozaicurile. am făcut în regiunea İncesu. Deja urmărești. Pentru a încununa acest lucru, sperăm că directorul nostru general adjunct este aici, în timp ce le mulțumim pentru prezența lor, munca muzeală pe care o vom face pe acest subiect, care se află la 3 mii 500 de metri pătrați sub pământ, este o lucrare realizată în acest domeniu, și aceasta este de asemenea, o lucrare importantă care se va face un nume la nivel național și internațional. „Aș dori să vă reamintesc că acesta este un studiu.”

BÜYÜKKILIÇ, „NE PASĂ FOARTE MULT DE COOPERARE”

Primarul Büyükkılıç a declarat că acordă o mare importanță ca Kayseri să-și facă un nume atât la nivel național, cât și internațional în context științific și că au efectuat multe studii pe acest subiect. Primarul Büyükkılıç a remarcat că acordă o mare importanță cooperării pentru oraș și a spus: „Acordăm o mare importanță cooperării. Ne dorim ca orașul nostru să fie menționat într-un context științific pozitiv atât la nivel național, cât și internațional. În acest sens, ne străduim să împărtășim acest oraș într-un mod pozitiv, ținând mâna cu stimatul nostru guvernator, indiferent de instituție sau organizație, fără a evita niciun sacrificiu. În timp ce o vale Soğanlı își face un nume, o Cascada Kapuzbașı își face un nume, o Mlaștină Sultan este o necesitate pentru noi și, din nou, așa cum am spus, Kültepe sau alte lucrări. „Împreună împărtășim aici o lucrare care și-a făcut cu adevărat un nume atât la nivel național, cât și internațional atunci când a ieșit la lumină”, a spus el.

BÜYÜKKILIÇ a spus: „MULȚUMESC FOARTE MULT CEI CARE AU CONTRIBUIT. ÎM FELICIT ÎNCĂ ODATĂ PROFESORII MEI

Declarând că acordă o mare importanță contribuției la studiile culturale din Turcia, Büyükkılıç a mulțumit tuturor celor care au contribuit și și-a continuat discursul după cum urmează: „

Îmi felicit încă o dată profesorii. Considerăm că este o închinare să slujim orașul nostru spunând că nu este treaba noastră să facem nimic, fiecare muncă este treaba noastră. Acordăm importanță contribuției la studiile culturale ale țării noastre. Împărtășește că vom arăta voința de a fi demni de încrederea Ministerului Culturii în aceste lucrări. Vă ofer dragoste și respect tuturor. Mulțumiri. Fi prezent. Domnul sa fie cu tine."

Bülent Gönültaș, director general adjunct al Direcției Generale Patrimoniu Cultural și Muzee din Ministerul Culturii și Turismului, a declarat că este bucuros să participe la vernisajul Expoziției de pictură și promovare a documentarului Fauna pierdută și a spus: „Au fost descoperite multe resturi fosile. în timpul săpăturilor Yamula Dam, care au început ca o săpătură de salvare și sunt încă în desfășurare. Primarul Municipalității Metropolitane Kayseri, Dr., pentru promovarea datelor științifice descoperite în săpăturile Barajului Yamula. Cu sprijinul lui Memduh Büyükkılıç, Prof. Dr. Pınar Gözlük Kırmızıoğlu, prof. Dr. Okşan Başoğlu şi Prof. Dr. „Ofer saluturile mele tuturor celor care au contribuit la Documentarul Fauna Pierdută și la expoziția de pictură pregătită de comitetul științific prezidat de Cesur Pehlivan”, a spus el.

Președinte al Asociației de Cercetare în Paleontologie din Cappadocia și membru al Comitetului Științific al Săpăturii Yamula, Membru al Facultății Universității Ankara Hacı Bayram Veli Prof. Dr. În discursul său în cadrul programului de lansare a documentarului „Fauna pierdută” și deschidere a expoziției de pictură, Okșan Bașoğlu a oferit informații despre lucrările de săpătură și construcție efectuate începând cu anul 2018 cu sprijinul Ministerului Culturii și Turismului și al Municipiului Metropolitan, precum și activitățile Asociatia.

Başoğlu a subliniat că regiunea Yamula, pe care a descris-o ca fiind cel mai mare pat fosil din Anatolia, este o localitate bogată care conţine exemple unice şi unice în lume. Prof. a afirmat că lucrările continuă în regiune unde există exemple magnifice, bine conservate. Dr. Başoğlu, primarul mitropolit Dr. Afirmând că un muzeu de paleontologie a fost înființat sub conducerea lui Memduh Büyükkılıç, el a spus că un astfel de muzeu este visul lor și că așteaptă cu nerăbdare ca acesta să prindă viață. În cele din urmă, Başoğlu a precizat că cea mai importantă parte a lucrării, recuperarea fosilelor, a fost realizată şi că lucrarea a fost realizată cu sprijinul Municipiului Metropolitan. Başoğlu şi-a încheiat discursul mulţumind tuturor, în special Municipiului Mitropolitan.

În urma discursurilor, a fost prezentat documentarul „Fauna pierdută” pregătit de producătorul și prezentatorul documentarului biolog Rıfat Çığ, care descrie săpăturile și descoperirile.

După lansare, primarul Büyükkılıç și participanții au mers în zona foaierului și au vizitat cu interes expoziția de fosile și pictură veche de 7,5 milioane de ani.

Făcând o declarație aici după turneul expoziției, Büyükkılıç a spus: „În primul rând, aș dori să mulțumesc directorului nostru general adjunct, profesorilor noștri și echipei din nou. Am ascultat teoretic în interior, iar aici urmărim munca realizată în context vizual la fața locului. Aș dori să împărtășesc evaluarea geomorfologică și paleontologică a orașului Kayseri pentru ca istoria să se facă din nou. O abordare care aduce orașul nostru în prim-plan în context științific se demonstrează la nivel internațional; „Aș dori, de asemenea, să spun că oamenii de știință din America, Germania și Finlanda adaugă valoare Kayseri prin monitorizarea acestor studii în Kayseri”, a spus el.

„PREZENTĂM INFORMAȚIILOR OAMENILOR BOGĂȚIA KAYSERİ”

Primarul Büyükkılıç le-a mulțumit celor care au contribuit și a spus:

„Sper ca atunci când vom finaliza muzeul nostru, expunând originalele acolo, Kayseri va fi amintit ca un oraș unic care își face un nume în acest domeniu. Le mulțumesc celor care au contribuit. Toate acestea sunt o bogăție pentru Kayseri. Prezentăm aceste bogății oamenilor atât pentru cunoștințele lor, cât și pentru plăcerea lor. „Aș dori să mulțumesc acestei echipe distinse care adaugă valoare Kayseri-ului nostru și le urez succes în munca lor.”

Universitatea Hacı Bayram Veli Șef Departament Antropologie Prof. Dr. Okşan Başoğlu a mai declarat că sunt foarte fericiţi şi mândri şi a spus că Ministerul Culturii şi Turismului şi primarul Municipiului Metropolitan Dr. El a declarat că au realizat lucrări bune cu sprijinul lui Memduh Büyükkılıç.

În timp ce eforturile de revigorare a faunei fosile veche de 7,5 milioane de ani, căreia primarul Büyükkılıç îi acordă o importanță deosebită și despre care consideră că aruncă lumină asupra istoriei geologice a lumii, continuă cu sprijinul Municipalității Metropolitane Kayseri, fosilele găsite în studiile sunt prezentate cetățenilor.

În expoziția deschisă în zona Foyer al Municipiului Metropolitan, își așteaptă vizitatorii fosile din numeroase specii diferite de viețuitoare descoperite din 2018, replici obținute cu ajutorul acestor fosile și specii din familiile Proboscidae, Bovidae și Giraffidae.

Lucrarea de ridicare, realizată prin combinarea părților lui Choerolophodon, strămoșul elefanților, care este considerat una dintre cele mai importante descoperiri și descris ca primul și singurul exemplu intact din lume, a fost finalizată și replica sa, creată cu un mucegai preluat de pe craniu, este inclus și în expoziție.