La ce să vă așteptați în faza grupelor UEFA Europa League: subiecte principale

Frații vor fi de diferite părți în campania europeană a lui „Liverpool”, campionii din 1981 „Ajax” înfruntând o sarcină dificilă în Grupa B. Tragerea la sorți pentru faza grupelor UEFA Europa League din sezonul 2023/24 a produs o serie de meciuri interesante, inclusiv ciocnirea dintre frații din Grupa E și incitanta Grupă B.

În acest articol vom evidenția câteva puncte cheie oferite de companie înainte de începerea competițiilor. De remarcat faptul că mulți pariori pariază deja pe meciurile din primul tur al Europa League. Pe lângă pariurile pe evenimente sportive de pe site-ul companiei Pin-Up cazinou Există, de asemenea, posibilitatea de a juca jocul.

Deci, principalele și cele mai interesante subiecte ale fazei grupelor.

Frații din Grupa E se confruntă

Trei ori campioni „Liverpool” sunt încrezători că vor avansa în play-off după tragere la sorți, unde se află în aceeași grupă cu „LASK”, „Toulouse” și „Union”, sferturile de finală ale sezonului 2022/23. . Roșii s-au întâlnit o dată cu clubul francez și au câștigat cu un scor de 2007:08 în două meciuri în turul al treilea preliminar al UEFA Champions League în sezonul 5/0. Dar pot exista emoții mixte acasă atunci când McAllister se confruntă cu fratele mijlocașului „Reds” Alexis, Kevin, un fundaș „Union”.

În primul său sezon la „Anfield”, Jürgen Klopp a dus „Liverpool” în finala Ligii Europa, învingând memorabil Dortmund în sferturile de finală, dar a pierdut cu „Sevilla” la Basel. „Roșii”, care au fost finaliști ai Ligii Campionilor de trei ori în ultimele șase sezoane, vor să adauge un al patrulea trofeu al Cupei UEFA/Europa League la colecția lor după victoriile din 1973, 1976 și 2001.

„Pescărușii” încearcă să se ridice

În Grupa B, campioana din 1992 a Cupei UEFA „Ajax” se confruntă cu trei ori finalista „Marsilia”, AEK din Atena și nou-venitul „Brighton”. Primele două echipe s-au întâlnit de mai multe ori în fazele de play-off ale turneelor ​​UEFA. În sezonul 1971/72, a obținut victoria lui „Ajax” în turul doi al Cupei Campionilor UEFA și a câștigat acest premiu, iar în sezonul 1987/88, a obținut victoria în sferturile de finală ale Cupei Campionilor. Ceașcă. „Marsilia” a câștigat un meci uluitor în prelungiri în faza de play-off UEFA Europa League din sezonul 2008/09.

Niciuna dintre echipe nu este deosebit de teamă de campionii greci AEK și „Brighton”, conduși de antrenorul italian Roberto De Zerbi. După o campanie de succes împotriva celor mai puternice echipe din Premier League și obținerea locului șase în sezonul trecut, „Pescărușii” așteaptă cu nerăbdare să joace împotriva marilor cluburi ale continentului. Nu există nicio garanție că statutul și nivelul lui „Marsilia” și „Ajax” vor fi argumentul principal în lupta cu „Brighton”.

Foștii campioni încearcă din nou

După ce au pierdut în iunie în fața campioanelor „Sevilla” a șaptea oară, la Budapesta, câștigătorii primului sezon al UEFA Conference League continuă să caute gloria europeană cu „Roma”, „Slavia” Praga, „Sheriff” și „Servette”. „Giallorossi” și „Slavia” s-au întâlnit față în față în memorabilele sferturi de finală din 1996, fosta aripă „Manchester United” Karel Poborsky a marcat un gol în prima rundă și apoi a marcat un gol în revanșă pentru a-i oferi lui „Slavia” un gol. șansa de a trece în semifinale.

„Sparta”, vecinul „Slaviei”, se confruntă din nou cu „Rangers” în sezonul 2021/22, cu care se află în aceeași grupă. O lovitură de cap a lui David Hancko i-a oferit lui „Sparta” o victorie dubioasă cu 1-0 în capitala Cehiei, dar două goluri ale lui Alfredo Morelos i-au adus „Rangers” victoria la Glasgow, trimițând echipa lui Giovanni van Bronckhorst în play-off. Poate ar fi mai bine să așteptăm răzbunare.