9 septembrie Semimaratonul Izmir a fost martor la mare entuziasm

Septembrie Semimaratonul Izmir a fost martor la mare entuziasm

Cel de-al 101-lea Semimaraton Internațional de la Izmir din 11 septembrie, desfășurat în onoarea celei de-a 9-a aniversări de la eliberarea Izmirului de sub ocupația inamică, a fost martor la mare entuziasm. Premiile câștigătorilor în clasamentul general au fost înmânate de primarul Municipiului Metropolitan Izmir Tunç Soyer și Fatih Çintimar, președintele Federației Turce de Atletism.

Cel de-al 11-lea Semimaraton Internațional din Izmir, 9 septembrie, organizat de Municipalitatea Metropolitană Izmir, a fost martor la o mare emoție cu ocazia celei de-a 101-a aniversări de la eliberarea Izmirului de sub ocupația inamică. La maratonul la care au concurat 2 mii 500 de oameni; Ramazan Baştuğ a ocupat primul loc la categoria masculină turcă, iar Bahar Atalay a ocupat primul loc la categoria feminină. În clasamentul general masculin, kenyana Frankline Keitanyi a câștigat medalia de aur, în timp ce kenyanul Meshack Kimutai Kibil a ocupat locul doi, iar Ramazan Baştuğ a ocupat locul trei. La femei, kenyana Ivyne Jeruto Lagat a terminat cursa pe primul loc, Bahar Atalay pe locul doi și Dilan Atak pe locul trei. Izmirienii i-au susținut pe sportivii participanți la maraton, aplaudând de-a lungul traseului cursei. Secretarul general adjunct al Municipiului Metropolitan din Izmir, Ertuğrul Tugay, a mai participat în cursă.

Soyer a dat premiile

Clasament general bărbați și femei, clasament general sportivi turci, bărbați și femei, precum și 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-59 și 60-64 de ani la semimaratonul de pe Piața Cumhuriyet - Traseul Inciraltı - Piața Cumhuriyet Primarul Municipiului Metropolitan Izmir a oferit trofee și premii câștigătorilor grupelor. Tunç Soyer, Președintele Federației Turce de Atletism Fatih Çintimar, Directorul provincial pentru Tineret și Sport İzmir Murat Eskici, Secretar general adjunct al Municipiului Metropolitan İzmir Ertuğrul Tugay, Șeful Departamentului pentru Tineret și Sport İzmir Hakan Orhunbilge, Președintele Clubului de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan İzmir, Ersan Odaman.

Orhunbilge: „Oamenii din Izmir au alergat din nou cu mare entuziasm”

Hakan Orhunbilge, șeful Departamentului pentru Tineret și Servicii Sportive al Municipiului Metropolitan din Izmir, a declarat că au experimentat entuziasmul semimaratonului din 11 septembrie, care a avut loc pentru a 9-a oară, și a spus: „Oamenii din Izmir au alergat din nou cu mare entuziasm. Participarea la semimaraton a fost de peste două mii. „Au fost imagini plăcute”, a spus el. Ersan Odaman, președintele Clubului de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan Izmir, a declarat: „Am încununat 9 septembrie cu o alergare de semimaraton. „Acum toate pregătirile noastre vor fi pentru Maratonİzmir”, a spus el.