A fost anunțată campioana din Super League de fotbal feminin Turkcell

În finala Superligii de fotbal feminin Turkcell, municipalitatea metropolitană Ankara Fomget GSK a învins-o pe Fenerbahçe cu 4-2 și a devenit campioană.

În finala Superligii de fotbal feminin Turkcell, municipalitatea metropolitană Ankara Fomget GSK și Fenerbahce s-au confruntat pe stadionul Izmir Alsancak Mustafa Denizli.

Echipa galben-albastru închis a încheiat prima repriză a meciului cu 9-1 înainte cu un gol marcat de Zenatha Coleman din penalty în minutul 0. Municipalitatea Metropolitană Ankara Fomget GSK a echilibrat scorul cu golul de penalty al lui Daria Apaneschenko în 90 +8 și meciul a trecut în prelungiri.

Ecem Cümert de la Fenerbahce a primit cartonaș roșu în minutul 95.

ABB Fomget GSK a luat conducerea cu 96-107, cu goluri marcate de Armisa Kuc în minutele 3 și 1. Zenatha Coleman a redus avantajul la unu în minutul 110, dar Armisa Kuc, care a apărut din nou pe scenă în minutul 114, a determinat scorul meciului 4-2. Cu acest rezultat, municipalitatea metropolitană Ankara Fomget GSK a câștigat primul campionat Turkcell de fotbal feminin din istoria sa.

Cele mai bune jucătoare au fost alese Alice Kusi și Zenatha Coleman de la Fenerbahçe.