Campionatul de aruncări Nurullah Ivak s-a încheiat la Bursa

Campionatul de aruncare Nurullah Ivak, care se desfășoară de două zile la Bursa, a fost completat cu concursuri de aruncare a discului și a suliței în a doua zi.

Campionatul de aruncări Nurullah Ivak, care a fost organizat în numele jucătorului de ciocan național decedat Nurullah Ivak, a fost finalizat. În același timp, aproape 18 de sportivi au concurat în competițiile, care sunt finalele Ligii de tir U300.

După două zile de competiții, ENKA Sports Club a luat campionatul masculin cu 18 puncte în Liga de aruncări U3317, în timp ce Fenerbahçe s-a clasat pe locul al doilea, iar Galatasaray pe locul trei. La fete, ENKA Sports Club s-a clasat pe primul loc cu 18 de puncte, pe locul al doilea pe locul Fenerbahçe, iar pe locul al treilea, metropolitanul Bursa Belediyespor.

Esra Türkmen a obținut cel mai bun punctaj cu 57.16 grade și 1025 de puncte în evaluarea făcută conform tabelului IAAF pentru adulți.

La bărbați, Halil Yılmazer a obținut cea mai bună performanță la aruncarea ciocanului cu un scor de 71.16 și a primit în schimb 1065 de puncte.