Concurs internațional de desene animate cu tema „Educație” încheiat

Concursul internațional de desene animate despre „educație” organizat de Municipalitatea Metropolitană Muğla pentru a 4-a oară în acest an s-a încheiat. Ali Rastroo din Iran a câștigat premiul I la Concursul Internațional de Desene Animate, în timp ce Emil Idzikowski din Polonia s-a clasat pe locul al doilea, iar Galym Boranbayev din Kazahstan s-a clasat pe locul al treilea.

Al 4-lea Concurs Internațional de Desene Animate organizat de Municipalitatea Metropolitană Muğla cu tema „Educație” s-a încheiat.

Pe lângă Turcia, 4 autori din 65 de țări, inclusiv Anglia, America, Mexic, Japonia, Franța, Italia, Polonia, Iran, Croația, Spania, au participat cu 412 de desene animate la Concursul Internațional de Desene Animate, care a fost organizat pentru a 1324-a oară în această perioadă. an de către Municipalitatea Metropolitană Muğla.

Ali Rastroo din Iran a câștigat premiul I al celui de-al 4-lea Concurs internațional de desene animate pe tema educației, în timp ce Emil Idzikowski din Polonia s-a clasat pe locul al doilea, iar Galym Boranbayev din Kazahstan s-a clasat pe locul al treilea. În juriul care a evaluat 1324 de desene animate au participat celebrii caricaturisti Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Şevket Yalaz, Abdülkadir Uslu, Mehmet Selçuk, Sarkis Paçacı, Ahmet Önel şi umoristul Savaş Ünlü.

İlayda Katfar din İzmir și Deniz Nur Aktaș din Sinop au câștigat premiul Under-18 în competiție. Önder Önerbay din Balıkesir a primit și premiul special Necati Abacı.

În competiție, au primit mențiune de onoare Luc Vernimmen din Belgia, Musa Gümüș din Istanbul și Ahmet Esmer din Balıkesir. Data festivității de premiere va fi anunțată de Municipiul Metropolitan în zilele următoare.