Motociclistul nostru național Toprak Razgatlıoğlu este din nou pe podium în Țările de Jos

Motociclistul nostru național Toprak Razgatlioglu este din nou pe podium în Țările de Jos

În etapa a treia a Campionatului Mondial de Suberbike desfășurat în Olanda, sportivul nostru național Toprak Razgatlıoğlu a urcat pe podiumul cu premii în trei curse. Razgatlıoğlu și-a luat locul pe podium completând prima și superpole curse ale weekendului pe locul trei și a doua cursă pe locul doi.

REZULTAT CURSA-1 (PRIMEI PATRU)

1. Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati)
2. Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK)
3. Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK)
4. Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK)

REZULTAT CURSA SUPERPOLE (PRIME PATRU)

4. Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK)

REZULTAT CURSA-2 (PRIMEI PATRU)

2. Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK)
3. Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK)
4. Dominique Aegerter (Echipa GYTR GRT Yamaha WorldSBK)

STATUTUL CAMPIONATULUI MONDIAL DE SUPERBIKE (CELE PATRU)

1. Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati) 174 PUNCTE
2. Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) 118
3. Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) 104
4. Axel Bassani (Motocorsa Racing) 77

CAN ÖNCÜ ȘI BAHATTİN SOFUOĞLU AU ÎNCHIS SĂPTĂMÂNA CU UN MOD NEFATAL

Pentru sportivii noștri naționali Can Öncü și Bahattin Sofuoğlu, cursa olandeză nu a mers atât de bine pe cât și-au dorit. Can Öncü a ocupat locul 7, iar Bahattin Sofuoğlu a ocupat locul 11 ​​în prima cursă de sâmbătă din etapa TT Assen a campionatului.

În a doua cursă a weekendului, motocicliștii noștri naționali Can Öncü și Bahattin Sofuoğlu nu au putut finaliza cursa din cauza contactelor rivalilor lor. S-a anunțat că Öncü, care a supraviețuit unui accident grav în cursă, a avut două fracturi la brațul stâng în urma examinărilor.

STATUTUL CAMPIONATULUI MONDIAL DE SUPERSPORT (PRIME CINCI)

1. Nicolo Bulega (Aruba.it Racing WorldSSP Team) 127 PUNCTE
2. Stefano Manzi (Ten Kate Racing Yamaha) 90
3. Marcel Schroetter (MV Agusta Reparto Corse) 79
4. Federico Caricasulo (Althea Racing Team) 77
5. Can Oncu (Kawasaki Puccetti Racing) 63
13. Bahattin Sofuoğlu (MV Agusta) 23

Campionatul Mondial de Suberbike-WSBK va continua cu cursele care vor avea loc la Barcelona în perioada 5-7 mai.

LOCUL III DE LA HASAN HÜSEYİN BAŞ

Sportivul nostru național Hasan Hüseyin Baș a ajuns pe locul al treilea în manșa secundă a Campionatului European de Motocros 65&85 desfășurat în Bulgaria. Tânărul nostru sportiv, care a evoluat cu succes la clasa EMX85 în campionatul de pe pista Sevlievo MX, a câștigat prima cupă din cariera sa europeană.

Pe de altă parte, tânărul nostru atlet Mert Konuk, care a concurat pentru prima dată în Cupa Europeană R3 Blu Cru desfășurată în Olanda, a câștigat o mare experiență prin finalizarea primei curse pe locul 14 și pe a doua cursă pe locul 15.