Ibrahimovic devine cel mai bătrân atacant din istoria Seriei A

Zlatan Ibrahimovic a marcat un penalty împotriva lui Udinese în primul său meci cu AC Milan de peste un an, devenind cel mai bătrân marcator din istoria Seriei A pe 18 martie.

Atacantul experimentat Ibrahimovic, care a fost rechemat la naționala Suediei în urmă cu puțin timp, a spart penalty-ul acasă în a doua încercare din oprirea primei reprize, făcând scorul 1-1.

A ratat primul punct, dar când Beto a fost sancționat pentru viol, i s-a oferit o a doua șansă și a aterizat șutul în mijlocul porții.

La 41 de ani și 166 de zile, Ibrahimovic l-a depășit pe fostul fundaș al lui AC Milan Alessandro Costacurta ca cel mai bătrân jucător din clasamentul de top al Italiei.

Cu toate acestea, Milan a intrat în time-out cu un gol în urmă, Beto și-a compensat greșeala marcând un gol la pauză.

Ibrahimovic a fost numit în formația de start a antrenorului Milan, Stefano Pioli, pentru prima dată din ianuarie anul trecut și a predat banderola de căpitan.

El a jucat ca înlocuitor de trei ori în acest sezon, după ce a fost în afara terenului din mai anul trecut în urma unei intervenții chirurgicale de reconstrucție a ligamentului încrucișat anterior la genunchiul stâng.