Christian Atsu, un fotbalist de la Hatayspor, aflat sub dărâmături, și-a pierdut viața

Hatay, care a fost distrus în cutremurele centrate pe Kahramanmaraş, Rönesans Trupul neînsuflețit al lui Christian Atsu, fotbalistul ghanez de la Atakaș Hatayspor, a fost găsit în epava reședinței. Comunitatea fotbalului a lansat mesaje de condoleanțe după moartea lui Christian Atsu.

Fotbalistul Hatayspor, Christian Atsu, a rămas sub dărâmăturile reşedinţei care a fost distrusă în cartierul Antakya în cutremurele care au avut loc la Kahramanmaraş pe 6 februarie.

Managerul lui Atsu, Murat Uzunmehmet, a făcut o declarație pe contul său de socializare, spunând: „Christian Atsu a fost găsit și, din păcate, și-a pierdut viața”.

EXPLICATIE IN TFF

În declarația făcută de TFF, „Am aflat cu profundă tristețe că fotbalistul lui Atakas Hatayspor, Christian Atsu, și-a pierdut viața în dezastrul cutremur care ne-a înăbușit țara. Condoleanțe familiei lui Christian Atsu, rudelor, fanilor și comunității Hatayspor. Simțim profund durerea tuturor vieților pe care le-am pierdut în cutremur și dorim însănătoșire rapidă răniților noștri. Condoleanțe neamului nostru iubit”.

Cine este Christian Atsu?

Christian Atsu (născut la 10 ianuarie 1992, Atsu, Ada Foah, regiunea Greater Accra – murit în februarie 2023, Hatay) este un fost fotbalist internațional din Ghana care a jucat în zona atacanților. În cele din urmă, a jucat în Hatayspor, una dintre echipele din Super League.

Cariera clubului

Porto

Atsu s-a mutat la Porto la vârsta de 17 ani, după ce și-a terminat formația de fotbal cu clubul. La 14 mai 2011, a fost recrutat de antrenorul principal André Villas-Boas în meciul Primeira Liga împotriva lui Marítimo. Totuși, a terminat meciul pe bancă.

Coechipierii Kelvin și Atsu au fost împrumuți la Rio Ave, care concurează în aceeași ligă, pentru sezonul 2011-12. El a jucat primul său meci în ligă pe 28 august 2011 împotriva Olhanense, unde a pierdut cu 1-0 acasă. Deși Atsu a marcat primul său gol împotriva lui Benfica în minutul 16 pe Stadionul Işık pe 2011 decembrie 24 și a pus echipa sa în avantaj, echipa a pierdut jocul cu 5-1.

Revenind la Porto în sezonul 2012-13, fotbalistul a început în top 11 în nouă meciuri de ligă. În acel sezon, echipa a devenit campioana ligii pentru a treia oară consecutiv.

Chelsea

La 1 septembrie 2013, Atsu a semnat un contract pe cinci ani cu Chelsea pentru o taxă de transfer de 3,5 milioane de lire sterline, apoi a fost împrumutat imediat clubului olandez SBV Vitesse până la sfârșitul sezonului 2013-14.

Imprumutat la Vitesse

Pe 6 octombrie 2013, Atsu a debutat împotriva lui Feyenoord, înlocuindu-l pe Kazaishvili în minutul 77. Deși a avut un assist la Mike Havenaar, el nu a putut împiedica Vitesse să piardă cu 2-1. Pe 19 octombrie, Atsu a făcut prima formație de start împotriva lui SC Heerenveen și Vitesse a câștigat meciul cu 11-3. Pe 2 noiembrie, fotbalistul care a marcat un penalty împotriva lui FC Utrecht a marcat primul său gol pentru echipa mea, iar Vitesse a câștigat cu 9-3 la finalul meciului.

Jucând în total 30 de meciuri pentru echipa olandeză, Atsu a marcat 5 goluri, iar echipa a terminat liga pe locul 6 și a mers în barajul pentru Europa.

Imprumutat la Everton

Pe 13 august 2014, Atsu a fost împrumutat colegului club din Premier League, Everton, până la sfârșitul sezonului 2014-15. A debutat pentru club 10 zile mai târziu, împotriva lui Arsenal, unde a remizat 2-2 la Goodison Park, și l-a înlocuit pe Kevin Mirallas în minutul 85.

Pe 21 septembrie 2014, Atsu și-a făcut debutul în ligă împotriva Crystal Palace, care s-a încheiat cu o înfrângere cu 3-2 acasă. După ce a lipsit din cauza Cupei Africii Națiunilor, Atsu a revenit la lot împotriva Young Boys în meciul din Europa League din 19 februarie 2015. A fost inclus în ultimele cinci minute, înlocuind hat-trick-ul Romelu Lukaku. Trei zile mai târziu, a fost înlocuit în ultimul minut al meciului cu Leicester City, unde au remizat acasă, 2-2.

În meciul cu Newcastle United din 15 martie 2015, la cinci minute de la final, el a mâncat de acasă și l-a asistat pe coechipierul său Ross Barkley, care a intrat și el mai târziu în joc, contribuind la al treilea gol al lui Everton și s-a impus acasă cu 3-0. În schimbul influenței lui Atsu după ce a intrat în joc în ultimele minute, acesta a fost plasat în top 19 în deplasare împotriva lui Dynamo Kyiv în manșa secundă a optimilor de finală din Europa League pe 16 martie. Everton, care a avut acasă avantajul de 11-2, și-a luat rămas bun de la cupă după ce a pierdut cu 1-5 în deplasare. Acesta a fost ultimul joc al lui Atsu pentru Everton, care a fost eliminat din joc în minutul 2.

Imprumutat la Bournemouth

Pe 29 mai 2015, Atsu a fost împrumutat lui Bournemouth, nou promovat în Premier League. CEO-ul clubului, Neill Blake, a descris afacerea drept o „lovitură uriașă”. El și-a făcut debutul în echipă pe 25 august împotriva lui Hartlepool United, pe care l-a învins cu 4-0 în turul doi al Cupei Ligii. Celălalt meci de echipă al lui Atsu a fost la Preston North End, unde i-au învins în runda următoare. El a fost rechemat de Chelsea la 1 ianuarie 2016 fără a juca niciun joc pentru Bournemouth în ligă.

Imprumutat la Malaga

Pe 24 ianuarie 2016, Atsu a vorbit într-un interviu acordat BBC World Service despre plecarea sa de la Chelsea și viitorul transfer la Levante. A doua zi a fost împrumutat la Málaga în loc de Levante. Pe 5 februarie 2016, Atsu a debutat cu Getafe CF în 11 de start, iar meciul s-a încheiat cu o victorie cu 3-0.

Newcastle United

La 31 august 2016, Atsu a fost împrumutat la Newcastle United pentru un an, cu opțiunea de a-și lua mărturia. Pe 13 septembrie, a făcut debutul echipei sale împotriva Queens Park Rangers, pe care i-au învins cu 6-0 în deplasare, și l-a înlocuit pe Yoan Gouffran în minutul 61 și i-a oferit un asist lui Aleksandar Mitrović, care a marcat al cincilea gol al terenului. El și-a marcat debutul cu clubul pe 1 octombrie împotriva lui Rotherham United într-o victorie cu 1-0, marcând goluri consecutive împotriva Cardiff City și Wigan Athletic.

În mai 2017, Atsu a semnat un contract pe patru ani cu Newcastle pentru o taxă de transfer de 6,2 milioane de lire sterline.

Cariera echipei naționale

Atsu și-a făcut debutul pentru Ghana pe 1 iunie 2012 împotriva Lesotho și a marcat în meci. Descris de BBC drept o „speranță perfectă”, el a fost descris de ESPN drept „rapid și impresionant din punct de vedere tehnic” și un viitor star pentru echipa națională.

În anul următor, a fost convocat la echipa Cupei Africii a Națiunilor din Africa de Sud. El a început în 2 de start în jocul Congo DC, unde au remizat 2-11, iar ulterior a fost înlocuit în victoria cu 1-0 împotriva Mali. În ultimul joc al grupei, el a împlinit 11 ani împotriva Nigerului în Port Elizabeth și a marcat al doilea gol al meciului în victoria cu 3-0, în timp ce țara sa a terminat liderul grupei și a avansat în sferturile de finală. Atsu a marcat golul din penalty în meciul în care Ghana, care a terminat pe locul patru în turneu, a pierdut în fața Burkina Faso la penalty-uri și a fost eliminată.

Selectat în lotul pentru Cupa Mondială FIFA 2014, Atsu a jucat în top 11 în toate meciurile echipei care a fost eliminată în faza grupelor.

În Cupa Africii 2015, Atsu a marcat două goluri împotriva Guineei, pe care le-a învins în sferturi cu 3-0. Contribuind ca echipa sa să ajungă în finală, fotbalistul a jucat și împotriva Coastei de Fildeș, pe care a pierdut-o la penalty-uri în finală. La sfârșitul turneului, a câștigat premiul Jucătorul turneului și premiul Golul turneului pentru golul său împotriva Guineei.

Viata personala

Atsu este un creștin devotat care împărtășește versete biblice pe rețelele sociale. Este căsătorit și are doi copii.

S-a anunțat că Atsu, care se afla sub dărâmături în Hatay în timpul cutremurului sever de 6, al cărui epicentru a fost în districtul Pazarcık din Kahramanmaraş, care a avut loc la 2023 februarie 10 și a provocat mari distrugeri în 7.7 provincii, și-a pierdut viața pe 18 februarie 2023. Cu o zi înainte de acest cutremur, singurul gol al meciului, pe care Hatayspor l-a jucat împotriva lui Kasımpaşa şi a câştigat cu 1-0, a fost 90+7. înregistrat în minute.