100 de ani de la Izmir Cursele de înot în apă deschisă au organizat o mare competiție

Anul Izmir Cursele de înot în apă deschisă au organizat o mare competiție

Cursele de înot în apă deschisă de aniversare a 100 de ani organizate de municipalitatea metropolitană İzmir din Çeşmealtı au fost martore la o mare dispută. Printre cei care au parcurs cu succes cursul provocator s-a numărat și înotatorul autist Tuna Tunca din Municipiul Mitropolitan Izmir.

În Çeşmealtı s-au desfășurat cursele de înot în apă deschisă pentru aniversarea a 100 de ani, organizate de municipalitatea metropolitană İzmir. Intrând în apă de pe plaja Aren, sportivii au întors Insula Arap și au înotat din nou 4.2 kilometri până la punctul de plecare. Un total de 108 sportivi au participat la curse. Sportivii care au intrat în mare în același timp și-au aruncat loviturile pentru medalie în timpul competiției, unde limita superioară a fost stabilită pentru 2,5 ore. Startul cursei a fost dat de Hakan Orhunbilge, șeful Departamentului pentru Tineret și Servicii Sportive al Municipiului Metropolitan Izmir, și Hüseyin Egeli, Membru al Consiliului de Administrație al Clubului de Tineret și Sport al Municipalității Metropolitane Izmir.

În cadrul organizației s-au acordat premii la 13 categorii, inclusiv categorii de vârstă. Bengisu Erdoğan în clasamentul feminin a fost 1.16.58, iar la masculin İzmir Metropolitan Municipality atletul Emre Erdoğan cu un timp de 59.26, lăsându-și rivalii în urmă pentru a face primul pas pe podium.

La feminin, İpek Öztosun s-a clasat pe locul al doilea cu 1.20.43, iar Kübra Kuş cu 1.23.18. La masculin, Sertaç Drought a ocupat locul doi cu timpul de 1.08.00, iar Okan Ulşa a ocupat locul trei cu un timp de 1.12.29.

Determinarea Tuna Tunca a dat un exemplu

Tuna Tunca, înotătoarea cu autism a Clubului de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan Izmir, a parcurs cu succes și traseul de 4.2 kilometri. Ziya Ölker, care a participat la competiție ca sportiv special, a terminat cursa și a primit aplauze din partea publicului.

Președintele adjunct al Clubului de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan İzmir Sinan An, șeful Departamentului pentru Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan İzmir Hakan Orhunbilge, Președintele Clubului de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan İzmir Ersan Odaman, Hüseyin Egeli, membru al Consiliului de Administrație al Clubului de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan İzmir.