Victorie la Dikili, Ucraina și Letonia

Victorie la Dikili Ucraina și Letonia

Campionatul Mondial FIVB de volei pe plajă sub 19 ani, care a durat patru zile la Dikili, s-a încheiat. În campionat, care a fost martor la competiții incitante, Ucraina la femei și Letonia la bărbați au fost țările care au obținut un final fericit.

Ucraina la femei și Letonia la bărbați a devenit campioană la Campionatul Mondial FIVB de volei pe plajă sub 19 ani, organizat de Municipiul Metropolitan din Izmir în colaborare cu Municipiul Dikili, Federația Turcă de Volei (TVF) și Federația Internațională de Volei (FIVB) cu sponsorizarea AXA. Sigorta.

În finala feminină din organizație care a durat patru zile la Dikili, duoul ucrainean Serdiuk-Romaniuk a învins cu 2-0 duoul american Massey-Pater și a ajuns în campionatul european. Canadei Glagau-Sorra a câștigat locul trei, învingându-l pe Kubiak-Showalter din SUA cu 2-0.

În finala masculină, formația albă Fokerots-Auziņš din Letonia a învins cu 2-0 formația albastră Bulgacs O.-Teteris din Letonia și a ajuns în cupă. Franța, formată din duoul Canet-Rotar, care a învins cu 2-0 duoul Armellini-Acerbi din Italia, a ocupat locul trei.
Sportivilor li s-au înmânat premiile și medaliile cu vicepreședintele TVF Alper Sedat Aslandaș, viceprimarul Municipiului Metropolitan İzmir Mustafa Özuslu, primarul Dikili Adil Kırgöz, guvernatorul districtului Dikili Ali Edip Budan, membrul Consiliului TVF Metin Mengüç, CEO-ul Southwest AX Sports Sitagorsel, Directorul Pazarlama ve Digital Solutions Cemal Çırpılar, delegatul tehnic FIVB Joep Van Iersel, delegatul arbitrului FIVB Jeffrey Brehaut.