Echipa feminină de polo pe apă din İzmir a învins Galatasaray și a ajuns la Happy End

Echipa feminină de polo pe apă din Izmir a învins Galatasaray și a ajuns la Happy End

Echipa feminină de polo pe apă a Municipiului Metropolitan İzmir a învins Galatasaray și a ajuns la un final fericit. ministru Tunç Soyer„Acest campionat se potrivește foarte bine femeilor din Izmir”, a spus el. Echipa feminină de polo pe apă a Municipiului Metropolitan de Tineret și Sport Izmir a devenit campioană învingând Galatasaray în perioada 22-24 iulie la Istanbul. Primarul municipiului metropolitan Izmir în postarea sa pe conturile sale de socializare Tunç Soyer„Acest campionat se potrivește foarte bine femeilor din İzmir. Îi felicit pe sportivii noștri din Municipiul Mitropolitan Izmir, care au devenit campioni ai Turciei învingând Galatasaray în Liga I de polo pe apă. Ne-ați oferit o mare mândrie și entuziasm. Fie ca succesul tău să fie mereu.”

Galatasaray este al doilea, METU este al treilea.

Clubul de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan Izmir s-a confruntat cu ultimul campion Galatasaray în meciul final al meciului Ligii I de polo pe apă feminin mare de la Bazinul de înot Istanbul Tozkoparan, la care au participat șase echipe. Echipa feminină de polo pe apă a Municipiului Metropolitan de Tineret și Sport İzmir, care a încheiat prima repriză cu scorul de 1-3, a încheiat repriza cu un avantaj de 1-7. Continuând să domine cu scorul de 3-8 în a treia perioadă, echipa a câștigat meciul cu o victorie cu 4-10 și a devenit campioană. Kübra Kuş a marcat 7 goluri, Selina Çolak 5 şi Hanzade Dabbağ 4 gol în meci.

În campionat, unde Galatasaray a ocupat locul secund, Universitatea Tehnică din Orientul Mijlociu (METU) a încheiat sezonul pe locul trei.