Azize Bekar a ocupat primul loc la Campionatul Turcia de ciclism rutier

Azize Bekar câștigă Campionatul Turciei de ciclism rutier

Azize Bekar de la Clubul de Performanță Duru Bulgur a câștigat locul I la cele două categorii la care a concurat în Campionatul Turciei de Ciclism Rutier, care a fost organizat cu sprijinul Municipiului Metropolitan Gaziantep. Single a reușit să treacă pe primul loc în cursele de biciclete de pistă și de șosea individual contra cronometru.

Clubul Sportiv de Performanță Duru Bulgur, care a obținut un succes remarcabil în toate ramurile în care concurează încă de la înființarea sa în 2003, prin insuflarea sportului și a disciplinei sportive în special la fete, a adăugat unul nou succeselor sale. La Campionatul Turciei de ciclism rutier desfășurat la Gaziantep, 247 de sportivi și-au împărțit atuurile în 16 categorii diferite. Azize Bekar de la Duru Bulgur Performance Club, care a participat la curse, a obținut un mare succes ajungând pe primul loc la ambele categorii.

Prima cursă a avut loc pe 24 iunie la categoria „Femei de elită”. Azize Bekar a finalizat traseul în cel mai scurt timp din cursa unde sportivii au început la intervale de un minut. A doua pistă a avut loc pe 25 iunie. Bekar, care a participat la cursele rutiere, a reușit să treacă primul, pedalând mult mai repede decât concurenții săi.

La sfârșitul campionatului, care a fost martorul unor lupte aprige, primarul municipiului metropolitan Gaziantep, Fatma Şahin, președintele Federației Turce de Ciclism, Emin Müftüoğlu, și șeful Departamentului pentru Tineret și Sport al GBB, Zekeriya Efiloğlu, și-au prezentat trofeele și medaliile concurenților și echipelor câștigătoare.

Reunind 1152 de sportivi licențiați sub același acoperiș, Duru Bulgur Performance Sports Club obține un mare succes mai ales la categoria biciclete.