Au fost anunțate cele mai bune rame foto realizate în Maratonul Izmir Run

Au fost anunțate rezultatele competiției, la care au participat fotografiile realizate la Maratonul İzmir, cursa internațională certificată „Road Race Label” a Municipiului Metropolitan din İzmir. La concursul, la care au participat 301 de fotografii, Hakan Yaralı a câștigat primul loc cu fotografia sa cu porecla „Personaj lider”.

Au fost anunțate rezultatele concursului de fotografie din cadrul Maratonului İzmir, organizat pentru a treia oară în acest an de Municipiul Metropolitan din İzmir. Câștigătorul competiției cu tema „Marathon İzmir și Marathon İzmir și Marathon Sport Case Occurring in İzmir Urban Life and Culture” a fost premiat lui Hakan Yaralı cu fotografia sa cu porecla „Leader Character”.

Fotografia lui Hasan Uçar intitulată „Record Breaker First” a câștigat locul doi, iar fotografia lui Ahmet Özer numită „Running” a câștigat locul trei. Fotografia lui Murat Altıncan „Ajutor 2022” a primit mențiune de onoare, în timp ce fotografia „Luptă” a lui Serkan Yalçınkaya a fost considerată demnă de Premiul Special al Clubului Sportiv al Municipalității Metropolitane din Izmir. Murat Cakil, Dr. În competiția în care Ahmet İmançer, Selçuk Kayan, Erol Özdayı și Seda Şengök au fost membri ai juriului, iar Nedim Ekmekçiler a servit ca secretariat, 301 de fotografii au fost găsite demne de a fi expuse din 37 fotografii. Un total de 12 mii TL vor fi acordate câștigătorilor competiției.

Este necesar JavaScript pentru acest slide show.

Au alergat pentru o lume durabilă

Maratonul Izmir, care s-a desfășurat cu tema Națiunilor Unite „O lume durabilă”, s-a desfășurat duminică, 17 aprilie, cu scopul „maratonului fără deșeuri”. La cursa internațională au participat peste 43 de sportivi din 5000 de țări diferite. Anul trecut, cel mai bun scor al etiopianului Tsegaye Getachew de 2.09.35 a fost reînnoit anul acesta de kenyenul Lanny Rutto. Rutto a terminat cursa cu 2.09.27 și s-a îmbunătățit cu încă 8 secunde. Astfel, titlul Marathon İzmir de „Cea mai rapidă pistă a Turciei” a fost reafirmat. În cursa organizată de Municipalitatea Metropolitană Izmir în parteneriat cu Federația Turcă de Atletism și World Athletics, Meshack Kiprop Koech din Kenya a ocupat locul doi la bărbați cu 2.11.21, iar Mathew Kemboi din Kenya, din nou cu 2.13.03. Yavuz Ağralı, care a încheiat cursa pe locul 2.20.02 la categoria masculină, a ocupat cel mai bun loc între sportivii turci cu un timp de 9. La feminin, Etiopia Letebrhan Haylay Gebreslasea a ocupat primul loc cu 2.27.35, în timp ce Lilian Chemweno din Kenya s-a clasat pe locul al doilea cu 2.28.18, iar Helen Jepkurgat din aceeași țară s-a clasat pe locul trei cu 2.30.54. Aydınlı Derya Kaya s-a clasat pe locul opt printre atletele de sex feminin, cu un timp de 3.04.29.