Selecția echipei naționale de tineret de înot în apă deschisă și Campionatul Turciei s-au încheiat

Selecția națională de tineret de înot în apă deschisă și Campionatul Turciei s-au încheiat

13 de sportivi din 31 de cluburi din 126 orașe s-au întrecut timp de două zile în Campionatul Național de Selecție a Echipelor de Tineret de înot în apă deschisă și a Turciei, găzduit de Federația Turcă de Înot la Alanya.

În cursele desfășurate pe plaja Galip Dere, în spatele clădirii municipalității Alanya, Doğa Babacan a fost pe primul loc cu 10000 ore 2 minute și 5 de secunde, Azra Aksu a fost pe locul doi cu 55 ore 2 minute și 12 de secunde, iar Sudenas Çakmak a fost pe locul trei cu 49 ore 2 minute și 14 secunde. categoria 18m liber feminin. La 10000 m liber masculin 18-19 ani, Muharrem Batu Servi s-a clasat pe primul loc cu 1 oră 54 minute 04 secunde, Umut Yıldırım s-a clasat pe locul al doilea cu 1 oră 54 minute 06 secunde, iar Yağız Efe Arı s-a clasat pe locul trei cu 1 oră 54 minute 07 secunde. La categoria 10000m liber masculin cu vârste cuprinse între 20 și 30 de ani, Doğukan Ulaç a ocupat primul loc cu un timp de 1 oră 58 minute 29 de secunde.

Sportivii noștri de top vor avea dreptul să se alăture echipei naționale de tineret și să reprezinte țara noastră. Managerul pentru tineret și sport din Alanya, Emre Kıldırgıcı, și membrii conducerii Federației Turce de înot și-au prezentat medaliile sportivilor de top.