1915 Podul Çanakkale Gallipoli Triatlon Finalizat

Canakkale Bridge Gallipoli Triatlon Finalizat

Pământurile istorice care au fost martorii Războiului Çanakkale au găzduit Triatlonul Gallipoli Podul Çanakkale din 107, în al 1915-lea an al luptei sfinte. Cursa de două zile, la care au participat cei mai de succes triatleți din Turcia, a fost organizată de Federația Turcă de Triatlon și cu sprijinul guvernelor locale și al companiilor sponsor.

În organizația în care s-au desfășurat curse de duatlon pe distanță standard și triatlon pe distanță standard, în ultima zi a avut loc cursa de triatlon pe distanță lungă, inclusiv traversarea Podului Çanakkale din 1915, care a fost deschisă în martie.

În timp ce Öztan Velipaşalar a câştigat primul loc cu un timp de încheiere de 02:13:58 la bărbaţi la grupa de vârstă duatlon la distanţă standard, Gonca Piric a devenit învingătoare în aceeaşi cursă cu un timp de final de 02:44:17. În cursele de triatlon de distanță standard, care s-au desfășurat și în prima zi, la categoria de vârstă masculină, Metin Akbaba a ajuns pe primul loc cu un timp de 02:24:50, iar la categoria feminin, pe primul loc a ocupat șennur Parlak Öner. un timp de terminare de 02:51:10.

În a doua zi de organizare a avut loc o premieră în istoria triatlonului mondial. Triatlonul Gallipoli, la care Asociația Mondială de Triatlon a manifestat un interes deosebit, împreună cu Triatlonul Istanbul Bosphorus, cu traversarea sa trans-continentală, a debutat cu startul dat de strâmtoarea Çanakkale și comandantul garnizoanei contraamiralul Mustafa Turhan Ecevit de pe nava TCG Karabiga .

La cursa de triatlon pe fond, în care etapa de înot a fost determinată ca 2100 de metri, etapa de ciclism 112 kilometri și etapa de alergare 23 de kilometri, categoria grupei de vârstă a fost prima la bărbați cu un timp de sosire de 05:10:02, în timp ce Özge Uzun cu un timp de încheiere de 05:53:55, femeile au reușit să fie primele în grupa de vârstă.

Președintele Yalçınkaya a ajuns pe locul al treilea la categorie

Președintele Federației Turce de Triatlon, Bayram Yalçınkaya, care a concurat la Triatlonul Gallipoli, a reușit să se claseze pe locul 05 în clasamentul general și pe locul 55 la categoria sa, cu un timp de încheiere de 51:10:3 și a spus următoarele despre organizare după cursă : Cursele într-o regiune cu un aspect spiritual foarte greu m-au impresionat la fel ca și pe toți participanții. A fi partener în lupta aici înseamnă mai mult decât toate gradele. Aș dori să mulțumesc tuturor și fiecărei instituții care ridică semnificația regiunii prin participarea la Triatlonul Gallipoli ca atlet și ca club și oferind sprijin oficial și privat. Toți sportivii care concurează la Triatlonul Gallipoli sunt campioni pentru noi.”

În timp ce premiile au fost acordate câștigătorilor de guvernatorul Çanakkale İlhami Aktaş, președintele TTF Bayram Yalçınkaya, guvernatorul districtului Eceabat Mustafa Çiftçiler și directorul provincial pentru tineret și sport Çanakkale, Ömer Kalkan, Yalçınkaya i-a oferit și guvernatorului Aktaș o placă de apreciere pentru sprijinul lor.