Recordul dobândește din nou la Marathon İzmir Run

Recordul dobândește din nou la Marathon Izmir Race

Kenyanul Lanny Rutto a completat Marathon İzmir cu 2.09.27, Etiopianul Tsegaye Getachew și-a îmbunătățit recordul de 2.09.35 cu 8 secunde anul trecut, iar titlul Marathon İzmir de „Cea mai rapidă pistă a Turciei” a fost din nou captat.

Maratonul, organizat de municipalitatea metropolitană din İzmir pentru a treia oară și care a fost „cea mai rapidă pistă din Turcia” anul trecut de etiopianul Tsegaye Getachew cu un timp de 2.09.35, a doborât din nou un record în İzmir. De data aceasta, kenyenul Lanny Rutto a reușit să îmbunătățească recordul cu 2.09.27 secunde cu 8. Astfel, trăsătura Marathon İzmir de a fi cea mai rapidă pistă din țara noastră a fost din nou nituită, iar recordul a fost reînnoit în conformitate cu sloganul „Marathon, din nou”.

La masculin masculin, Meshack Kiprop Koech din Kenya a ocupat locul doi cu 2.11.21, iar Mathew Kemboi din Kenya s-a clasat pe locul al treilea cu 2.13.03. Yavuz Ağralı de la Bingöl a obținut un mare succes derulând cel mai bun timp dintre sportivii turci la categoria masculină cu 2.20.02 și terminând cursa pe locul 9.

La femei, Letebrhan Haylay Gebreslasea din Etiopia a ocupat primul loc cu 2.27.35, în timp ce Lilian Chemweno din Kenya s-a clasat pe locul al doilea cu 2.28.18, iar Helen Jepkurgat din altă țară s-a clasat pe locul trei cu 2.30.54. Aydınlı Derya Kaya s-a clasat pe locul opt în rândul sportivelor turce cu un timp de 3.04.29. Bedri Şimşek a fost primul care a terminat la 10 la 0.33.45 kilometri masculin, în timp ce Hamdullah Ablay a ocupat locul doi, iar Mehmet Aydıngör a ocupat locul trei. La feminin, Tuğçe Karakaya a ocupat primul loc cu 0.37.44, Rahime Tekin a fost al doilea, iar Özlem Işık a fost al treilea.

Condiționat pentru o lume durabilă

Peste 17 de alergători din 42 de țări diferite au participat la cursa internațională de 43 de kilometri, cu scopul „Maratonului fără deșeuri”, în conformitate cu cele 500 obiective globale stabilite pentru o „lume durabilă” de către Națiunile Unite. Aproape 10 mii de sportivi au început cursa de 5 kilometri. Maratonul İzmir, căruia i s-a acordat titlul de etichetă de curse rutiere (certificat internațional de curse rutiere) de către Federația Mondială de Atletism, a început Maratonul İzmir, secretarul general adjunct al Municipiului Metropolitan İzmir, Ertuğrul Tugay, președintele Federației Turce de Atletism Fatih Çintimar, tineretul Municipiului Metropolitan İzmir și Șeful Departamentului Servicii Sportive, Hakan Orhunbilge, și Președintele Clubului Ask și Tineret al Municipiului Metropolitan din Izmir, Ersan Odaman, au dat împreună.

După startul de 08.00K dat la ora 42:XNUMX în fața vechii clădiri İZFAŞ, alergătorii vor trece peste Alsancak. KarşıyakaA făcut o călătorie de întoarcere înainte de a ajunge la debarcaderul Bostanlı. Ajungând la İnciraltı de pe aceeași pistă, de data aceasta prin Bulevardul Mustafa Kemal Sahil, sportivii au făcut a doua viraj de la Marina İzmir și au încheiat cursa la punctul de plecare.

Startul cursei de 10 kilometri din cadrul Maratonului İzmir a fost dat la ora 07.20 din același punct. În cursa de 10 kilometri, peste 4 mii de sportivi s-au întors de la stația de tramvai Köprü de pe Bulevardul Mustafa Kemal Sahil și au finalizat cursa pe banda opusă a vechii clădiri İZFAŞ a Fuar Kültürpark.