İmamoğlu: Luptele singure nu sunt suficiente pentru a deveni un oraș olimpic

Imamoglu nu este suficient pentru ca noi să fim singuri un oraș olimpic de lupte
İmamoğlu nu este suficient pentru a deveni singur un oraș olimpic de lupte

Sportivii turci au câștigat în total 23 medalii, 3 de aur, 7 de argint și 3 de bronz, la Campionatul European de lupte desfășurat la Budapesta, capitala Ungariei, între 7 martie și 17 aprilie. 5 dintre medalii au venit de la sportivii Clubului Sportiv al Municipalității Metropolitane din Istanbul (İBBSK). Președintele IMM Ekrem İmamoğlu; Kerem Kamal, care a cucerit medalia de aur în campionat, Yunus Emre Başar care s-a clasat pe locul al doilea şi Ahmet Uyar, care a ajuns pe locul trei, Burhan Akbudak şi Osman Göçen au găzduit în biroul din Saraçhane. Președintele IBBSK Fatih Keleș, secretarul general Erdem Aslanoğlu, coordonatorul de lupte İbrahim Demirtürkoğlu și antrenorii lor i-au însoțit pe sportivii campioni în timpul vizitei.

„FELICITĂRI TUTUROR ATLEȚIILOR NOȘTRI”

Declarând că a încercat să urmeze competițiile din campionat în ciuda ritmului său intens de lucru, İmamoğlu a spus: „A fost, de asemenea, valoros să câștigi cele mai multe medalii. Îi felicităm atât pe sportivii noștri, cât și pe profesorii noștri valoroși și pe președintele nostru. Desigur, îi felicităm pe toți luptătorii noștri, nu doar municipalitatea, nu și clubul nostru. Desigur, ne-am dori să transmiteți saluturile noastre și celorlalți prieteni. Sper că vă doresc mult noroc”, a spus el. Exprimând că el și Keleș s-au întâlnit cu președintele Comitetului Olimpic Internațional (CIO) Thomas Bach la Lausanne, pentru a-i transmite că Istanbulul aspiră la Jocurile Olimpice din 2036, İmamoğlu a spus:

„TREBUIE SĂ ÎNTĂRĂM TOATE SUCURSELE”

„Pentru ca acest oraș să câștige Jocurile Olimpice, trebuie mai întâi să obținem succese precum luptele în toate ramurile. Luptele sau doar câteva ramuri nu sunt suficiente pentru ca noi să devenim o țară olimpică sau un oraș olimpic. Trebuie să întărim toate ramurile. Dar în lupte, ca İBB, trebuie să dovedim că există o infrastructură bună, prin întărirea în continuare a întregii Turcie. Are deja o istorie bună, dar cred că este necesar să o ducem mai departe și să o facem și mai puternică. Desigur, mândria noastră de lupte este cea mai mare locomotivă a noastră. De asemenea, cred că facem ceea ce trebuie ca calul să fie un sport. În acest context, vă felicit și vă felicit pe toți din toată inima. Atât clubul nostru, cât și municipalitatea noastră vă vor sprijini succesul. Nicio indoiala despre asta. Sper să ai noroc. Ați dat vești bune în luna Ramadan.”

KELEŞ: „AM DOBUT UN RECORD CU 17 MEDALII ÎN TOTAL”

Menționând că a plecat în Ungaria pentru a-i susține pe sportivi, Keleș i-a mulțumit lui İmamoğlu pentru sprijinul acordat. Keleș a spus: „A fost o muncă foarte valoroasă și pentru naționala Turciei”, adăugând: „Au primit cele mai multe medalii în 2018 până acum. 16 medalii. În acest campionat a fost doborât un record cu 17 medalii. Femeile au câștigat 4 medalii. 6 medalii câștigate la stil liber. Am câștigat și 7 medalii la greco-roman. Sportivii noștri de club au mai câștigat 4 medalii pentru țara noastră, 1 la greco-romană și 5 la stil liber. Să aveți un timp plăcut cu sportivii, antrenorii și managerii lor. sohbet İmamoğlu a făcut o fotografie cu campionii.