Marea victorie a echipelor turcești în Cupa Europeană de Raliuri

Marea victorie a echipelor turcești în Cupa Europeană a Raliurilor

Castrol Ford Team Turkey, care a câștigat Campionatul „Tineret” și „Two Wheel Drive” în Balkan Rally Cup 1999 alături de Ali Türkkan, un tânăr pilot promițător născut în 2021, a câștigat finala Cupei Europene a Raliurilor din Germania în perioada 4-6 noiembrie, unde avea dreptul să participe cu acest rating.A reușit să revină ca campion. Castrol Ford Team Turkey, care a ieșit cu sloganul victoriei absolute în Finala Cupei Europei de Raliuri, care a fost organizată ca o singură cursă, a câștigat primul și singurul campionat din arena internațională cu tânărul său pilot Ali Türkkan la „junior” și categoriile „două roți cu tracțiune” în arena internațională, a făcut din nou istorie.

Castrol Ford Team Turkey, care a prezentat țara noastră titlul de „Campionat al Tineretului Balcanic” prin câștigarea „Diviziei de Tineret” în Raliul Sârbesc din septembrie, a făcut o impresie grozavă cu sprijinul tânărului său pilot Ali Türkkan și al experții săi co- pilotul Onur Vatansever în Marea Finală a Cupei Europei de Raliuri.A câștigat Cupa Europei de Raliuri în raliul „Tineri-Junior” și în raliul „Two-wheel drive”, care s-a desfășurat în condiții dificile. Cu acest succes, Ali Türkkan a adus Turciei primul și singurul Campionat al Cupei Europene la clasa „Tineret” din istoria raliului cu Ford Fiesta Rally4.

Ali Türkkan și copilotul său Onur Vatansever au participat la finala Cupei Europei de Raliuri, unde piloții care au fost în top 7 din 10 campionate regionale diferite din Europa (Alpi, Celtic, Iberic, Central European, Balcani, Baltic, Benelux) sezonul s-a calificat pentru a participa.Reprezentând Castrol Ford Team Turkey, a prezentat Campionatul European țării noastre în cadrul Lausitz Rallye, care a avut loc la Boxberg/Oberlausitz, Germania, și a fost considerat unul dintre cele mai speciale raliuri din regiune, care a fost alergați pe etape provocatoare cu podele unice de sol în minele vechi.

În timp ce finala Cupei Europei de Raliuri, unde competiția s-a desfășurat la cel mai înalt nivel, a găzduit și organizația locală de raliuri, un total de 83 de echipe au participat la cursă în acest an. Castrol Ford Team Turkey a trăit o mare nenorocire chiar la începutul ultimei etape din prima zi a finalei Cupei Europei de Raliuri, care a constat din 169 probe speciale cu o lungime totală de 12 km, în condiții de vreme foarte rece și ploioasă. ruperea punții din față a mașinilor lor, asemănătoare cu ceea ce au experimentat, au reușit să revină în cursă datorită performanței extraordinare a echipei tehnice cu experiență. Ali Türkkan și copilotul său Onur Vatansever au ieșit din serviciul în care au intrat pentru reparații, datorită muncii lor extraordinare de echipă, și au continuat lupta a doua zi de unde au plecat.

Pe lângă înrăutățirea condițiilor meteo din a 2-a zi, Ali Türkkan, care a încheiat cu succes cursa depășind cu succes etapele din raliu, unde multe vehicule au ieșit din cursă prin prăbușirea în etape zdrobitoare și provocatoare, este primul si numai la categoria ei prin aducerea celui mai mare rezultat reusit in tara noastra la categoria „Tineretul”.A devenit campion european.

Onur Vaansever, copilotul experimentat al lui Ali Türkkan, cu succes internațional, și-a încununat cariera cu o altă victorie europeană devenind campionul copilotului cu tracțiune pe 2 roți din Cupa Europeană a Raliurilor în această cursă.

Castrol Ford Team Turkey continuă să obțină succes la nivel mondial în sporturile de raliuri

Castrol Ford Team Turkey a adus multe realizări importante țării noastre ca echipă care a contribuit cel mai mult la dezvoltarea sporturilor cu motor și a tinerilor piloți din Turcia în ultimii 20 de ani. Castrol Ford Team Turkey, care a adus multe premiere în țara noastră precum echipe, mărci, piloți, piloți feminin, tineret, Campionatul Europei de Est, Cupa Europei și Campionatul European de Echipe FIA ​​ERC, a câștigat acest titlu în 2015, pe care Murat Bostancı l-a câștigat în aceeași cupă la categoria tineret după Campionatul European de Raliuri, cu succesul său a adus un alt succes istoric țării noastre în motorsport.