Concursul de distanță cu parapanta Ali Mountain sa încheiat

Competiția de parapantă Ali Mountain s-a încheiat

Competiția de distanță cu parapanta Ali Mountain, organizată pentru a 12-a oară în acest an de municipalitatea Talas și Federația pentru sporturi aeriene, s-a încheiat. Premiile au fost acordate câștigătorilor concursului cu organizația.

Primarul Talas Mustafa Yalçın, guvernatorul districtului Talas Yașar Dönmez și secretarul general al Federației Sportive Aeriene Turcești, Mehmet Turhan, au participat, de asemenea, la ceremonia desfășurată în zona de debarcare cu parapanta din muntele Ali.

2 NUME TURCĂ clasate

În clasamentul general al competiției, Hadi Heidari Dastjerdi din Iran a ocupat primul loc, Soheil Barikani din aceeași țară a ocupat locul doi, iar Umut Aslan a ocupat locul al treilea.

Topul 3 din clasamentul sportiv a fost format din nume iraniene. Erfan Ottoec a ocupat primul loc, Fateme Eftekhari a ocupat locul doi, iar Hadi Heidari Dastjerdi a ocupat locul trei.

În clasamentul feminin, Gülşah Hoş s-a clasat pe primul loc, pe locul doi s-a clasat Doria Krosnova din Rusia, iar pe locul trei, Fateme Eftekhari din Iran.

„În 2023, INSHAALLAH, VOI IEȘI CU SISTEMUL FUNICULAR”

Vorbind la ceremonie pentru prima dată, președintele Yalçın a declarat că au apărut imagini foarte frumoase în timpul competiției și a adăugat că vor să găzduiască următorul campionat. Oferind vești bune în discursul său, președintele Yalçın a menționat că pe muntele Ali va fi construit un sistem de funicular și a declarat că aceștia vizează transportarea sportivilor la vârful de pe muntele Ali în 2023 printr-un sistem de funicular, nu cu mașina sau microbuzul și că plănuiesc să-i antreneze pentru cursele din 2023. Felicitându-i pe câștigătorii turneului, președintele Yalçın a declarat că este foarte important chiar și să arăți curajul de a zbura. Afirmând că 2 persoane au fost rănite în timpul competiției, președintele Yalçın a declarat că își monitorizează îndeaproape starea de sănătate.

MULȚUMIM DE LA GUVERNATORUL DÖNMEZ PRESEDINTEI YALÇIN

Guvernatorul districtului Talas, Yașar Dönmez, care a urcat pe podium mai târziu, a declarat: „În primul rând, aș dori să-i mulțumesc primarului Yalçın pentru găzduirea unei organizații atât de frumoase și pentru că a adus o facilitate atât de frumoasă în districtul nostru cu vestea bună pe care tocmai a făcut-o. a dat. Aș dori să mulțumesc federației noastre și participanților. Ai dat culoare cartierului nostru.”

După discursuri, a început ceremonia de decernare a premiilor, iar campionatul s-a încheiat cu decernarea câștigătorilor.

Cursele, la care au participat 80 de sportivi din Turcia, Rusia, Australia și Iran, au început pe 24 august.