Cem Bölükbașı a fost de acord cu echipa VAR care pregătește șoferii F1 de succes

Cem bolukbasi a semnat cu echipa care pregătește piloți de succes

După ce a câștigat campionate mondiale în esports, tânărul pilot de curse Cem Bölükbașı, care a urmat o carieră profesională de succes pe piste reale în ultimele două sezoane, continuă să concureze în noi campionate cu scopul de a deveni primul pilot de Formula 2023 al Turciei în 1.

Cem Bölükbașı va începe prima sa aventură Euroformula Open cu 10 curse pe pista Hungaroring Ungaria în perioada 11-3 iulie.

Bölükbașı va fi pe pista Hungaroring alături de echipa Van Amersfoort Racing (VAR), care a antrenat mulți piloți legendari, precum numele de vârf ai Formulei Max Verstappen și Charles Leclerc.

În timp ce prima cursă cu tururile de calificare va fi finalizată sâmbătă, 10 iulie pe pista Euroformula Open Hungaroring, a doua și a treia cursă vor avea loc duminică, 11 iulie.

„Vreau să continuu să flutur steagul turcesc pe șine”

Afirmând că este entuziasmat pentru cursele Euroformula Open, Bölükbașı a spus: „Sunt încântat și fericit că merg la prima mea cursă Euroformula Open cu echipa Van Amersfoort Racing (VAR), care a antrenat nume precum Max Verstappen și Charles Leclerc , care aleargă de la succes la succes pe pistele de Formula 1. Vreau să îmi încununez povestea, pe care am purtat-o ​​din lumea virtuală pe melodiile reale, cu noi trofee de fiecare dată, și să fluturăm steagul țării mele pe mai multe melodii. Aș dori să mulțumesc agenției mele Agenția TEM, care a fost mereu acolo pentru mine, în special Getir, Doğuș, Mavi și Merih Demiral și TeamMavi, Rixos, Go Turkey, Mesa, Gedik Piliç, care m-au făcut să particip la acest campionat cu a sustine."

Pilotul de succes a reușit să devină anul acesta cel de-al treilea cel mai bun debutant din primul campionat asiatic de Formula 3 din cariera sa; De asemenea, a terminat al doilea în categoria sa în cursa europeană Le Mans de 4 ore la care a participat pentru prima dată.