Fetele care trăiesc în plăcerea telecabinei

📩 24/11/2018 12:07

Fetele care trăiesc în plăcerea telecabinei
150 de studenți care studiază la un curs de Coran pentru fete în districtul Tekman din Erzurum au vizitat centrul de turism de iarnă Palandöken. Studentele au experimentat entuziasmul de a se urca în telecabină pentru prima dată în viața lor.

10 de studente care studiază în 150 cursuri de Coran afiliate la Tekman District Mufti au venit în centrul orașului Erzurum ca parte a unei excursii de 7 zile și a educației sub supravegherea profesorilor lor. Școlile au campat în facilitățile sociale ale Direcției Provinciale a Serviciilor pentru Tineret și Sport de pe Muntele Palandöken și au vizitat siturile istorice și culturale ale orașului. În a doua zi a programului lor, elevele au urcat în telecabină și au avut momente emoționante. S-a observat că unii dintre elevi, care au urcat în telecabină pentru prima dată în viață, plângeau de frică și entuziasm. Ayşe Bingöl, unul dintre elevii care s-au urcat în telecabină sub supravegherea profesoarei lor Ayşe Vadi, a spus: „Eu şi prietenii mei am urcat în telecabină pentru prima dată. Înainte, eram foarte speriați și entuziasmați. A fost foarte interesant să urcăm muntele pe vremea vântului, cu telecabina rulând pe frânghii de oțel.” spus.

Ofițerul muftiului Ayşe Vadi a declarat că au adus în centrul orașului Erzurum 300 din cei 150 de studenți care studiază la cursurile Coranului din raion. Arătând că al doilea grup de 150 de eleve va veni în centrul orașului pentru o excursie de 7 zile și educație în săptămâna viitoare, Vadi a spus: „Am organizat tabăra pentru a crește moralul și motivația elevilor noștri care locuiesc. în sate și primesc internat educație Coran în centrul districtului. În tabără, muftiul nostru provincial a ținut o conferință elevilor noștri, am organizat excursii în locuri istorice, culturale și turistice precum și campanii de lectură de cărți religioase. Vom implementa astfel de programe de tabără în următorii ani.” el a spus.

Fii primul care comenteaza

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.


*